• UKÜ Online
Aday Öğrenciler

Mezunlarımız

TOLGA GÜNEŞ'10, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

Öncelikle tüm CIU ‘lulere selamlar. 2005 yılında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ailesine katıldım.Adaya geldiğimde ‘’ Beş koca yıl nasıl biter , Nasıl geçer? ‘’ diye kendime çok sordum. Hazırlık eğitimimin ardından Reklamcılık ve Halkla İlişkiler lisans eğitimime başladığımda ise beş yılın burada çok çabuk geçeceğini hissetmiş oldum. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki CIU , Kıbrısın en sıcak ve samimi üniversitesi.Student Union’da yaptığımız sohbetleri,geri dönüp baktığımda beni güldüren anıları,beraber vakit geçirdiğimiz arkadaşlarımı ve hocalarımı asla unutamam ! Hayatımın dolu dolu 5 yılını burada çok değerli bir şekilde geçirdim.Burada öğrendiğim İngilizce ile hayatıma şekil verdim desem fazla söylemiş , abartmış olmam.Adaya ilk geldiğimde bana bir söz söylenmişti; Kıbrısa bir kere gelen bir daha tamamen bu adadan kopamaz demişlerdi.Bu sözün doğruluğunu yaşayarak teyit etmiş oldum.Bir çok ülkede bulunmama rağmen Kuzey Kıbrıs’ın yeri benim hayatımda çok farklı. Tüm arkadaşlarıma , Hocalarıma kucak dolusu sevgiler ! Bu günlerime yaptıkları her türlü katkı içinse sonsuz Teşekkürler ! 

 

CAN LEVENDOĞLU'02, İktisat

Elime kağıdı kalemi alıp 97 yılına geri dönmek istedim. Hayatımın belki de en renkli, en heyecanlı, çoğu öğrenciye nasip olmayacak keyifte yaşadığım üniversite öğrencilik günlerime...Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde geçirdiğim 4,5 yıl....

Eylül ayıydı Kıbrıs'a kayıt için geldiğimde. O zamanlar kampüs bugünkü Levent College'i binasıydı. 100 civarında öğrenci almıştı ilk senesinde. Dev anfilerde öğrencilik yapmanin çokta keyifli birşey olduğunu düşünmeyen biri olarak ne yalan söyleyeyim bana cok keyif vermisti. Yapılan iki aşamalı hazırlık atlama sınavı ve listenin sınavı geçenler listesinde sınırda gördüğüm isim benimkiydi. Bölüm öğrencisi olacaktım iktisat bölümünde... Başlar başlamaz ilk 2 yıl IIBF olarak ortak derslerimiz olan 6 kişiyle daha sonrasında üçüncü ve dördüncü sınıfta iki kişi kalacağımız iktisat bölümünde....Çok az insana nasip olacak butik, hatta fazlaca butik olan  eğitim yılları.Çok iyi kurulmuş kadrolarla üniversitemizin sahibi olan şirketler grubunun uzun vadeli ve eğitimde yüksek kaliteyi hedefleyen bir yatırım yaptığı daha o günlerden belliydi. İlk öğrencilerdik...Üniversitemizi sahiplenmiştik. Öğrenci Konseyi'nin kurulmasını ve gruplarla seçimler yapılmasını, yönetimle paylaşıp başlatmıştık ilk UKÜ öğrenci faaliyetlerine...Az kişiydik. Bu bazen espri konusu olmamıza da neden olurdu hatta. Bozulmazdık. Dilimizin döndüğünce eğitim kalitesinden ödün vermeyen bir okulumuz olduğunu ve önümüzdeki yıllarda Ada'nın en iyi üniversitesi olma yolunda olduğunu anlatmaya çalışırdık...Geldiğimiz noktada o gün hayal ettiklerimiz gerçek oldu ve bugün 10.000 kişilik ,Uluslararası eğitim veren dev bir üniversitemiz oldu: Diplomasına sahip olmaktan gurur duyduğumuz, seçkin akademik kadrosuyla UKÜ.

Akademik hayata nereden bakıldığı bana göre çok önemli.Konuya sadece sınavlar,dersler olarak bakmayıp, geniş bir perspektiften dünyaya, hayata bakmayı öğrenmeli insan... İleride iş yaşamında, arkadaşlıklarınızda, ilişkilerinizde en çok ihtiyacınız olacak kazanım konulara tek bir açıdan değil, farklı açılardan bakabilme becerisi oluyor çünkü. İnsana en önemli değer olarak bu kalıyor...Benim şu anda eğitim gören arkadaşlarıma tavsiyem; içinde bulunduğunuz yılların en güzel yıllar olduğunu unutmadan, keyifli, mutlu, sosyal bir öğrencilik zamanı geçirmeleri olacaktır. Derslerle, sınavlarla, hayatınızı buhrana dönüştürmeden tadını çıkarın Ada’da öğrenci olmanın.Mutlu geçen 4-5 veya 6 senenin sonunda göreceksiniz ki aslında şu anda farkında olmadığınız çok şeyi öğrenmiş, içinize sindirmiş ve çok yüksek bir enerjiyle hayata atıldığınızı hissedeceksiniz. Belki klasik olacak ama keşke bir 4 yıl daha okuyabilseydim üniversitemde ve 4 yıl daha yaşayabilseydim Ada’da diyorum çoğu zaman...Şu anda geçirdiğiniz zamanın kıymetini bilerek yaşayın ki ,evren sürekli size süprizlerini göstersin :) Unutmayın yaşadığınız durumu ve koşulları en iyi hale yine siz çevirebilirsiniz.Var olan imkanlarınızı, iklimi, özgürce bir adada yaşamanın, aslında ne kadar önemli ve ne derece kıymetli imkanlar olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.Hepinize bol güneşli,bol kahkahalı,bol maceralı keyifli UKÜ'lü yıllar diliyorum.

Sevgilerimle..

 

ÇAĞRI EKİNCİ'11, İç Mimarlık

2011 yılında mezuniyet projemi verip dereceyle onur öğrencisi olarak mezun oldum. Eğitimim süresince, akademisyenlerimizden öğrendiklerim, bugün tasarım sektöründeki duruşumdaki en önemli etkendir. Aldığım 5 yıllık eğitim süresince, yurt dışı ve yurt içinden gelen çeşitli tasarımcılarla yapmış olduğumuz workshop çalışmaları, tasarıma olan bakış açıma ışık tuttu.

İlk kez 1. sınıfta “Mimarlığa Giriş” dersinde yazıya dökmeyi denediğim iç mimarlık tanımının aslında bir kaç cümleyle mümkün olamayacağını fark ettim. UKÜ’de yaşadığımız yüzyılın ve imkanlarının farkında bir eğitim vardı ve her disiplinden bahsediliyordu. Fakat hiçbir bilgi hazır verilmedi, her zaman araştırmaya yönlendirildik. İyi bir araştırmacı olduğuma ve bunu da üniversite eğitimim sırasında öğrendiğime inanıyorum. İstanbul ve Ankara'daki önemli şirketlerde yapmış olduğum stajlar iç mimarlık mesleğini bir çok açıdan gözlemlememe yardımcı oldu. Ve mezun olur olmaz çalışma hayatına Ankara'da Over Design iç mimari tasarım ofisinde tasarımcı olarak başladım.

İş hayatına girmiş olmanın vermiş olduğu heycanın yanında ufakta olsa bir endişe vardı ancak gün geçtikçe okulda öğrenebileceğim herşeyi öğrenmiş olduğumun farkına vardım ve çok değerli akademik kadromuza bir kez daha teşekkür ettim. UKÜ'deki öğrencilik yaşamımın başlamasıyla beraber sosyal anlamda hayatımda da önemli değişiklikler oldu, Hala sağlam bir şekilde devam eden dostluklar edindim. UKÜ'deki başarımdaki etkenleri 3 maddede sıralarsak eğer; ailem, dostlarım ve çok değerli GSF akademik kadrosu olarak sıralayabiliriz. Şu anda İstanbul Merkezli Mutluhan Holding bünyesinde bulunan Yüksel Seramik A.Ş. de tasarımcı ve İç Mimar olarak görev yapmaktayım. UKÜ'de tasarım eğitimi almayı düşünen arkadaşlarıma şunu söyleyebilirim; Alacakları eğitimin standartların üzerinde kaliteli bir eğitim olacağını bilmelerini ve meslekte rahat ve güven içinde çalışmak için okuldan alacakları maximum donanımı alıp mezun olmalarını tavsiye ediyorum. Bu meslekte onları bir basamak üste taşıyacak bir kriter olacaktır. Hayatımın altın yılları olarak nitelendirdiğim dönem olan UKÜ'deki 5 yıllık dönemimde emeği geçen herkese şükranlarımı sunar onları hiç bir zaman unutmadığımı sevgilerimle bildiririm.

 

PINAR SARIKAYA'06, Uluslararası İlişkiler

UKÜ'de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimimi 2006 yılında tamamladım. Eğitim hayatım boyunca hiçbir şekilde, hiçbir sıkıntı yaşamadığımı içtenlikle ifade edebilirim. UKÜ’de okuduğum süre içinde her türlü kaynaktan sorunsuz bir şekilde yararlandım. Çok net bir şekilde ifade etmeliyim ki hocalarım, görüp görebileceğim en değerli insanlardır. UKÜ'den mezun olduktan sonra, en stratejik başarım Macaristan'a burslu olarak kabul almam oldu. Corvinus University of Budapest üniversitesinde Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Çalışmaları Alanında yüksek lisans yaptım. Geniş bir perspektifte konuları analiz etme, mezun olduğum alanda stratejik düşünme,zengin ve kaliteli kütüphanesiyle, araştırma ve sorgulama yapma, Avrupa standartlarında eğitim ve aynı kalitede hocalarla çalışma fırsatı bularak kendimi en iyi şekilde geliştirme şansım oldu.Türkiye’ye döndükten sonra 4 sene Ankara'da çalıştım. İstanbul'da kaliteli bir şirkette, çok yönlü çalışma fırsatıni yakaladım. Bu anlamda şuanda AB uzmanı olarak çalıştığım kurum olan “Inovasyon Proje” proje geliştirme Eğitim ve Danışmanlık şirketi  benim için önemli bir başarı.

Tüm hocalarıma ve UKÜ’ye teşekkür ederim.

 

MEHMET USTAOĞLU'08, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

UKÜ’de Reklamcılık ve Halkla İlişkiler üzerine Lisans eğitimimin ardından Polonya Lazarski Üniversitesi’nde Medya Hukuk ve Etiği konusunda eğitim aldım. Kişisel ilgim doğrultusunda 2009 yılında Academia Italiano‘da moda workshoplarına katıldım. Fransa’da yayınlanan moda dergilerini atlamadan heyecanla takip ediyorum. Yerli ve yabancı tasarımcıların çoğunu yakından tanırım. Hem tasarımcı hem de oyuncu olarak tanıdığım çok isim var  ve bu isimlerle röportaj yapmak, moda üzerine yazılar yazmak en büyük keyfim. İlk olarak Yeni Şafak Gazetesi hafta sonu eklerinde moda sayfaları hazırladım.Ardından Akşam gazetesindeki hafta sonu eklerinde moda yazıları yazdım. Şuan İngiltere lisanslı dünyada 11 ülkede yayınlanan Mother&Baby dergisinde Moda ve Stil danışmanı olarak çalışıyorum ve ünlülerle röportajlar yapıp dergiye hazırlıyorum. Amerika’nın en çok satan kadın dergilerinden More Dergisinde de özel röportajlar hazırlıyorum.Bir de iki ayda bir yayınlanan Fashion Turkey moda ve trendler hakkında yazmaya devam ediyorum. Çok sevdiğim PR ‘ı hiç bırakmadım. Dünyaca ünlü çocuk markaları HiPP,(Almanya) Bübchen(Almanya), My Gym (USA) gibi markaların Türkiye’deki Halkla İlişkiler faaliyetlerini yürütüyorum.

İletişim fakültesinde okuyan öğrencilere şunları söylemek istiyorum: Medya sektörü çok keyifli bir o kadarda zor bir mecra. Bu sektörde iyi bir yere gelmek biraz sabır ve özen gerektiriyor. Yazılı ve görsel medyayı oldukça yakından takip etmeli ve yazı dilinizi geliştirmelisiniz. Aslında bunları iş dünyasına girdiğinizde daha iyi anlayacaksınız. Unutmayın! medya sektöründe yırtık, güçlü , ikna kabiliyetiniz çok yüksek, tuttuğunu koparan, gerektiğinde kendi reklamını da çok iyi yapan biri olmalısınız.

 

HALİL AKKUŞ'10, İç Mimarlık

İç Mimarlığın temelini 2004 yılında  Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde aldım. Dolu dolu geçen üniversite hayatımda, çok değerli hocalarımın mesleğimizle ilgili olarak öğretim kaliteleri okul yıllarında ve şuan kariyer noktamızda çok etkileri olmuştur. Aldığımız eğitimin iş hayatında başarılara sebebiyet vereceğini okul bittikten sonra anlamış oluyoruz. Ekmiş oldukları tohumları bugün biçmektedirler. İç Mimarlığı severek ve isteyerek okudum. Mesleğimdeki başarımın göstergesi üniversite yıllarında aldığım sertifika ve ödüllerdi. 2009-2010 yıllarında Marmara Üniversitesi'nin hazırlamış olduğu 5.Uluslararası Öğrenci Trenaline Endüstriyel Lamba Tasarımım ile bu kitap içerisine girmeye hak kazandım. 2009-2010 yıllarında İtalya’nın Florance kentinde düzenlenmiş olan uluslararası “Sculpture and Sculptural works in the Architecture of Florence” başlıklı workshop çalışmasına üniversitemiz İç Mimarlık bölümü öğretim komitesi tarafından seçilerek İtalya’da üniversitemizi temsil eden iç mimarlar olarak 10 gün süreli workshop çalışmasına katıldım. 2008-2009 yılında endüstriyel tasarımcı Steve DISKIN’in üniversitemizde düzenlemiş olduğu Insıde-Out başlıklı workshop çalışmasında iç mimarlık bölümü öğretim komitesi tarafından seçilerek yer aldım. Şuanda da  Ağaoğlu My World Europe Project –Progrup’da  İç Mimar olarak çalışıyorum.

Başarılarımda emeği geçen tüm hocalarıma sonsuz teşekkürler.

Son güncelleme: 22-01-2018