• UKÜ Online
Aday Öğrenciler

Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam

Girne Limanı Panoramik görüntüsü

Pek çok medeniyetin kültürel zenginliğini taşıyan, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle gerçek bir eğitim adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sizlerin keyifli ve kaliteli bir yükseköğrenim hayatı geçirmeniz için her türlü desteği vermektedir.

Coğrafi Konum

Kıbrıs, 9.251 km2 lik alanı ile Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adasıdır ve Akdeniz'in kuzeydoğusunda bulunur. Kuzeyinde Türkiye, doğusunda Suriye ve Lübnan, güneyinde İsrail ve Mısır, batısında ise Rodos ve Girit bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık 300.000’dir. KKTC’de beş ilçe bulunmaktadır. Bunlar Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve İskele’dir. KKTC’nin başkenti Lefkoşa’dır.

Tarihi

Tarihi M.Ö.1500'lü yıllara dayanan Kıbrıs, 1489’da Venedikliler’in adayı alışına kadar Lüzinyanlar’ın yönetimi altında kalmıştır. 1571- 1878 yılları arasında hüküm süren Osmanlılar daha sonra Ada’yı İngiliz yönetimine kiralamıştır. 1960 yılında Kıbrıslı Türk ve Rum federasyonu ile kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulmasının ardından gelişen olaylar sonrasında 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur.

İklim Koşulları

Yılın en az 300 günü güneşli ve açık geçen hava koşulları ve ılıman iklim özelliklerinin getirdiği yaşam kolaylığı, eğitim için ideal bir ortam sağlamaktadır. Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 500 mm’dir. Ortalama sıcaklıklar ise yazları 20-30 °C, kışları ise 5-15 °C arasında değişkenlik gösterir. KKTC, Akdeniz’de artık zor bulunan temiz plajlara sahiptir. Yüzücüler, su sporu meraklıları ve dalış tutkunları için farklı kıyı şeritleri ve imkanları vardır. Gazimağusa ile Boğaz arasında kalan doğudaki kıyı şeridinde “altın kumsal” olarak nitelendirilen kumsallar 24 kilometre uzunluğa kadar varmaktadır. Kuzey’de Girne’nin her iki tarafında da değişik su sporlarının yapıldığı irili-ufaklı pek çok sahil ve plaj bulunmaktadır. Bunların yanı sıra gözlerden uzak koylar 32 kilometre boyunca manzarayı süslemektedir.

Elektrik

KKTC’de elektrik Türkiye'deki gibi 220/240V A/C 50Hz olup üç girişli prizler kullanılmaktadır. Elektrikli her tür eşyanızı rahatlıkla kullanabilmeniz için tüm marketlerde ikili prizleri üçlü prize çeviren adaptörler kolaylıkla ve ucuza temin edilmektedir.

Trafik

Kuzey Kıbrıs’ta trafik akışı soldandır ve trafik işaretleri uluslararasıdır. Adaya giriş yapacak araçların Kuzey Kıbrıs’ta geçerli bir sigorta yaptırmaları gerekmektedir.

Önemli Telefonlar

Polis 155
İlk Yardım 112
İtfaiye 199
Ercan Havalimanı 0 (392) 231 46 50
Son güncelleme: 19-02-2019