• UKÜ Online
Aday Öğrenciler

Burslar, İndirimler ve Ücretler

Student Union'dan görüntü

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti uyruklu ve KKTC uyruklu öğrencileri için pek çok burs ve indirim olanağı sunmaktadır. Ayrıca Avantajlı Paketler ile öğreniminizi daha da kolaylaştırıyoruz.

Burslar, indrimler ve ücretler ilgili sorularınız için sayfanın altındaki "Destek için tıklayınız" düğmesi ile doğrudan bize bağlanabilir, Facebook üzerinden sorularınızı bize yöneltebilir ya da bölgenize en yakın Türkiye Temsilciliklerimizden bilgi alabilirsiniz.

Öğrenim Ücretinizi Hesaplamak İçin Tıklayın

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler

KKTC uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler:

BAŞARIYI ÖDÜLLENDİREN VE ÖZENDİREN İNDİRİMLER

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencileri için lisans ve lisansüstü programlarında pek çok burs ve indirim olanağı sunmaktadır. Bu burslar normal eğitim süresince koşulsuz ve kesintisiz olarak devam eder.

Kesintisiz Burs Uygulaması:  Akademik burslar, İngilizce hazırlık gerektiren programlarda bir yıl hazırlık programını kapsamak koşuluyla öğrencinin kayıtlı olduğu programın normal eğitim süresi kadardır. Normal eğitim süresi içerisinde akademik başarı notuna bağlı olarak öğrencinin bursu kesilmez.

*Akademik Başarı Bursu olan öğrencilerin CGPA 2,0 olması gerekmektedir.  Master öğrencilerinin ise burslarının devam edebilmesi için CGPA’lerinin 3,0 olması gerekmektedir. CGPA’leri belirtilen ortalamalardan düşük olan öğrencilerin bursları tekrar yükseltene kadar geçici olarak durdurulmaktadır.

 

Tüm Programlar İçin Geçerli İndirimler:

ÖSYM BURSU/İNDİRİMLERİ

UKÜ tarafından ÖSYM Kılavuzu’nda Burslu/İndirimli olduğu belirtilen bir programı tercih edip yerleşen öğrencilere ÖSYM Bursu/İndirimi uygulanır.

 

BAŞARI SIRASI İNDİRİMİ

ÖSYS’de yerleştiği puan türünde ilk 1,000’de yer alan öğrencilere, eğitimleri süresince (her yıl) eğitim ücreti muafiyeti, üniversite yurtlarında ücretsiz konaklama, 10 ay süre ile 300 Euro harçlık, ders kitapları, yılda iki defa Türkiye-KKTC gidiş-dönüş uçak bileti olmak üzere;

İlgili başarı sırası türünden 1001-5000 arasında yer alan öğrencilere eğitim ücreti muafiyeti, UKÜ yurtlarında ücretsiz konaklama, ders kitapları, yılda iki defa Türkiye-KKTC gidiş-dönüş uçak biletleri olmak üzere; ilgili başarı sırası türünden 5001-10,000 arasında yer alan öğrencilere %75 eğitim harcı muafiyeti olmak üzere Başarı Sırası İndirimi uygulanır.

 

ÖZEL ÖĞRENCİ İNDİRİMİ

Özel Öğrenci statüsünde kayıt yapacak öğrencilerimize %50 Eğitim ve bunun yanı sıra yurtta kalacak öğrencilere Özel Paket İndirimi sağlanır.

 

AİLE İNDİRİMİ

UKÜ’de birden fazla kardeş, eş, ebeveyn ve çocuğunun öğrenim görmesi durumunda tüm öğrencilere, önlisans ve lisans eğitimlerini UKÜ’de sürdürdüğü sürece ayrı ayrı %25 eğitim ücreti indirimi sağlanır. Bu indirim aynı aileden birden fazla kişi UKÜ’de eğitime devam ettiği sürece geçerlidir.

 

SPORCU İNDİRİMİ

Sporcu İndirimi, UKÜ’nün spor takımlarına kabul edilen veya ferdi branşlarda UKÜ Spor Birliği adına yarışlara katılan veya katılabilecek olan, veya herhangi bir spor dalında milli takım kadrosunda yer alan veya spor yaptığı dalda en üst ligde lisanslı olarak spor yapan hazırlık okulu, önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Üniversite Yönetimi tarafından belirlenen oranda tanınan indirimidir.

 

 AKADEMİK BAŞARI İNDİRİMLERİ

UKÜ’de en az iki dönem eğitim almış, kayıtlı oldukları dönemin tam ders yükünü alıp başarılı olmuş ve son döneminde en az 3.50 dönem ortalaması (GPA) ve aynı zamanda 3.00 genel not ortalaması (CGPA) elde etmiş öğrenciler aşağıdaki oranlarda Akademik Başarı İndirimi elde ederler.

Söz konusu indirim yukarıda belirtilen başarı kriterlerinin sağlanmasını takip eden dönem için uygulanır.

Dönem Ortalaması        İndirim Oranı

3.50 – 3.64                            %25

3.65 – 3.79                            %50

3.80 – 4.00                            %75

 Not: Eğer öğrencinin indirimi var ise üzerine akademik başarı indirim de eklenir.

 

Seçili Programlar İçin Geçerli İndirimler:

TERCİH İNDİRİMİ

ÖSYM tarafından yapılan sınavlar doğrultusunda UKÜ’ye kayıt yaptıracak öğrencilere, belirlenen programlar için tercih sırasına göre, %50-%10 oranları arasında değişen Tercih Sırası İndirimi verilir.

 

ÖZEL PAKET İNDİRİMİ

Belirli programlarda uygulanan ve her akademik yıl başında belirlenen bir yıllık Özel Paket İndirimi fiyatı;

bir yıllık eğitim ücreti+3 öğün yemek+2 kişilik (WC paylaşımlı) yurtta konaklamayı kapsamaktadır.

 

HAM PUAN İNDİRİMİ

İlgili puan türünden 210-224,999 puan arasında %25, 225 puan ve üzeri ham puan alarak belirlenen programlara ilgili puan türünden yerleşen öğrencilere %50-%25 oranlarında Ham Puan İndirimi uygulanır.

 

TSK İNDİRİMİ

Belirlenen programlara kayıt yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde halen görevli veya emekli personel ile bu personelin çocuklarına ve eşlerine %50 oranında TSK İndirimi yapılır.

 

EĞİTMEN İNDİRİMİ

Belirli programlara kayıt yapan aktif ya da emekli durumundaki öğretmenler ile akademisyenlere veya onların çocuk ve eşlerine %25 oranında Eğitmen İndirimi yapılır.

 

DGS İNDİRİMİ

UKÜ tarafından belirlenen ve websitemizde ilan edilen programlarda DGS’ye özel %50-%25 oranları arasında değişen indirim imkanı sağlanır.

 

Not: İndirimlerin toplamı %50'yi geçemez.

KKTC uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler:

Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı:

Üniversite bünyesinde her yıl yapılan Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı sonucuna göre elde edilen başarı bursu; tüm fakülte ve yüksekokullardaki programlarımızda uygulanmak üzere %100, %75, %50 burs imkanı bulunur.

 

Başarı İndirimi:

KKTC Lise veya dengi okul mezunuyet derecesi ilk üçe giren öğrecilere %100 indirimi imkanı sağlanır.

 

Kardeş İndirimi:

Üniversiteye kayıt yapacak ikinci kardeşe % 25 eğitim ücreti indirimi uygulanır. Bu inidirim iki kardeşinde üniversitede kayıtlı olduğu dönemler için uygulanır.

 

Akademik Başarı İndirimi:

En az iki dönem eğitim almış, dönem içinde alınması gereken derslerde (ders yükü) başarılı olmuş ve en az 3.50 GPA (dönem ortalaması), 3.00 CGPA (genel not ortalaması) elde etmiş öğrencilerimiz, başarı düzeyine göre %75, %50 ve %25 indirim imkânları elde edebilir.

 

Sporcu İndirimi

UKÜ Spor Birliği takımlarına kabul edilen veya ferdi branşlarda UKÜ Spor Birliği adına yarışlara katılan veya katılabilecek olan veya herhangi bir spor dalında milli takım kadrosunda yer alan veya spor yaptığı dalda en üst ligde lisanslı olarak spor yapan hazırlık okulu, önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine tanınan indirimdir. Öğrencinin takımdan ayrılması veya kadro dışı bırakılması halinde bu indirim hakkı iptal edilir.

 

Güvenlik Personeli İndirimi:

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na ve KKTC Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı personele, ÜKÜ ile ilgili kurumlar arasında yapılan protokol çerçevesinde  Güvenlik Personeli İndirimi uygulanır.

 

GCE A/AS Level ve IGCSE İndirimi

GCE A/AS Level ve IGCSE sonuçları ile üniversiteye başvuruda bulunacak KKTC uyruklu öğrencilere Tıp programı dışında diğer programlarda belirlenen kontenjanlar doğrultusunda %100, %75 veya %50 burs imkanı sağlanır.

 

Son güncelleme: 17-07-2018