• UKU Online

Burslar, İndirimler ve Ücretler


Student Union'dan görüntü

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti uyruklu ve KKTC uyruklu öğrencileri için pek çok burs ve indirim olanağı sunmaktadır. Ayrıca Avantajlı Paketler ile öğreniminizi daha da kolaylaştırıyoruz.

Burslar, indrimler ve ücretler ilgili sorularınız için sayfanın altındaki "Destek için tıklayınız" düğmesi ile doğrudan bize bağlanabilir, Facebook üzerinden sorularınızı bize yöneltebilir ya da bölgenize en yakın Türkiye Temsilciliklerimizden bilgi alabilirsiniz.

Öğrenim Ücretinizi Hesaplamak İçin Tıklayın

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler

KKTC uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler

Eğitim Ücreti

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler:

ÖSYM Bursları

UKÜ tarafında ÖSYM Kılavuzunda “burslu” olduğu belirtilen bir programı tercih edip yerleşen öğrencilere ÖSYM bursu verilir. Burslu programların burs oranları her yıl UKÜ Rektörlüğü tarafından ÖSYM Kılavuzunda yayınlanır.

Ham Puan Bursu:

Üniversitenin belirlenen programlarında, ilgili puan türünden

210 - 224,999 puan arasında ham puan alarak yerleşen öğrencilere %25

225 puan ve üzeri ham puan alarak yerleşen öğrencilere ise %50 ham puan bursu verilir.

 

Ham Puan Burs Uygulamasına Dahil Olmayan Bölümler:

 • Eczacılık
 • Hukuk
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 • Mimarlık
 • Mühendislik Programlarının Tümü
 • Öğretmenlik Programlarının Tümü

Tercih Sırası Bursu

ÖSYM tarafından yapılan sınavlar doğrultusunda UKÜ’ye kayıt yaptıracak öğrencilere, yönetim tarafından belirlenen programlar için tercih sırasına göre, belirlenen oranlarda tercih sırası bursu verilir. (Paylaşılan “LYS geliştirilmiş” tabloda ilgili programlara yer verilmiştir)

Özel Paket İndirimi

Özel Paket İndirimi, UKÜ Rektörlüğü tarafından her akademik yıl başında belirlenen bir yıllık paket ücreti (bir yıllık eğitim ücreti, 3 öğün yemek ve 2 kişilik (WC paylaşımlı) yurtta konaklamayı) kapsamaktadır. Özel Paket İndirimi’nden faydalanabilmek için Rektörlük tarafından belirlenen programlardan birine kayıtlı olması gerekmektedir. Geçerli Olan Programlar

Başarı Sırası Bursu:

ÖSYS’de herhangi bir puan türünde ilk 1,000’de yer alan öğrencilere eğitimleri süresince (her yıl) eğitim ücreti muafiyeti, üniversite yurtlarında ücretsiz konaklama, 10 ay süre ile 300 Euro harçlık, ders kitapları, yılda iki defa Türkiye-KKTC gidiş-dönüş uçak bileti olmak üzere;

-     Üniversiteye ÖSYM aracılığı ile yerleştirilen öğrencilere ilgili başarı sırası türünden 1001-5000 arasında yer alan öğrencilere eğitim ücreti muafiyeti, UKÜ yurtlarında ücretsiz konaklama, ders kitapları, yılda iki defa Türkiye-KKTC gidiş-dönüş uçak biletleri olmak üzere;

-     Üniversiteye ÖSYM aracılığı ile yerleştirilen öğrencilere ilgili başarı sırası türünden 5001-10,000 arasında yer alan öğrencilere %75 eğitim harcı muafiyeti; Başarı Sırası Bursu verilir.

 

TSK Bursu

UKÜ Rektörlüğü tarafından belirlenen programlara kayıt yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde halen görevli veya emekli personel ile bu personelin çocuklarına ve eşlerine %50 oranında TSK Bursu verilir. (Paylaşılan “LYS geliştirilmiş” tabloda ilgili programlara yer verilmiştir)

Öğretmen Bursu

UKÜ Rektörlüğü tarafından belirlenen programlara kayıt yapan aktif veya emekli durumundaki öğretmenler ve akademisyenlere veya onların çocuk ve eşlerine %25 oranında eğitmen bursu verilir. (Paylaşılan “LYS geliştirilmiş” tabloda ilgili programlara yer verilmiştir)

Akademik Başarı Bursları

UKÜ’de en az iki dönem eğitim almış, kayıtlı oldukları dönemin tam ders yükünü alıp başarılı olmuş ve son döneminde en az 3.50 GPA dönem ortalaması ve aynı zamanda 3.00 CGPA genel not ortalaması elde etmiş öğrenciler aşağıdaki oranlarda Akademik Başarı Bursu elde ederler. Söz konusu burs yukarıda belirtilen başarı kriterlerinin sağlanmasını takip eden dönem için uygulanır.

GPA                                       Burs Oranı

3.50 – 3.64                            %25

3.65 – 3.79                            %50

3.80 – 4.00                            %75

Not: Eğer öğrencinin bursu var ise üzerine akademik başarı bursu da eklenir.

Kardeş İndirimleri

Üniversitede birden fazla kardeşin öğrenim görmesi durumunda her kardeşe %25 eğitim ücreti indirimi uygulanır. (Tüm programları kapsar ve akademik başarıya bağlı değildir)

 

DGS Bursu

UKÜ tarafından ÖSYM Kılavuzunda “burslu” olduğu belirtilen bir programı tercih edip yerleşen öğrencilere ÖSYM Bursu verilir. Burslu programların burs oranları her yıl UKÜ Rektörlüğü tarafından ÖSYM Kılavuzunda yayımlanır.

Üniversitemizin “burssuz” Okul Öncesi Öğretmenliği, Mimarlık, Hukuk, İnşaat Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerine yerleşen öğrencilerimize %25 oranında, diğer bölümlerimize yerleşen öğrencilerimize ise %50 oranında  burs verilmektedir.

Sporcu Bursu

Sporcu Bursu, UKÜ’nün spor takımlarına kabul edilen veya ferdi branşlarda UKÜ Spor Birliği adına yarışlara katılan veya katılabilecek olan veya herhangi bir spor dalında milli takım kadrosunda yer alan veya spor yaptığı dalda en üst ligde lisanslı olarak spor yapan hazırlık okulu, önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine üniversite yönetimi tarafından belirlenen oranda tanınan burstur. Ancak Sporcu Bursu, öğrenciye bir önceki yılda göstermiş olduğu performans göz önüne alınarak bir akademik yıl için verilir. Sporcu Bursu kazanan öğrencinin takımdan ayrılması veya kadro dışı bırakılması halinde bu burs sona erer.

Mezun Bursu

UKÜ’den mezun öğrenciler öğrenimlerini UKÜ’de devam ettirmek isterlerse, bu mezunlara %25 oranında Mezun Bursu verilir.

 

Özel Öğrenci

Özel Öğrenci olarak kayıt yaptıran öğrenciler sadece Özel Paket İndirimi veya %50 oranında eğitim bursundan yararlanabilir.

 

 

 • Bir öğrencinin birden fazla burs ve indirimden faydalanma imkanı olması halinde söz konusu öğrenciye sağlanabilecek burs ve indirimin toplamı %50’yi geçemez (Akademik Başarı Bursu hariç).
 • Tüm akademik burslar: İngilizce hazırlık gerektiren programlarda bir yıl hazırlık programını kapsamak koşuluyla öğrencinin kayıtlı olduğu programın normal eğitim süresi kadardır. Normal eğitim süresi içerisinde akademik başarı notuna bağlı olarak öğrencinin bursu kesilmez.
 • Hazırlık programını ve/veya kayıtlı olduğu programı normal eğitim süresi içerisinde tamamlayamayan burslu öğrenciler, UKÜ’de öğrenime devam ettikleri her ek dönem için, UKÜ’ye ilk kayıt yaptırdıkları yılda burssuz programa yerleşen öğrencilerin eğitime devam etmeleri halinde ilgili dönemde ödemekle yükümlü olacakları eğitim ücretlerini ödemekle yükümlüdürler.
 • Özel Paket indirimini tercih eden öğrenciler bu yönetmelikte belirtilen diğer burs ve indirimlerden faydalanamazlar.
 • Özel Paket indiriminden çıkmak isteyen öğrenciler, bu yönetmelikte belirtilen diğer mevcut burs ve indirimlerin koşullarını sağlamaları kaydıyla diğer burs ve indirimlerinden yararlanabilirler.

 

 

KKTC uyruklu öğrencilerimiz için burslar ve indirimler:

Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı:

Üniversite bünyesinde her yıl yapılan Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı sonucuna göre elde edilen başarı bursu; tüm fakülte ve yüksekokullardaki programlarımızda uygulanmak üzere %100, %75, %50 burs imkanı bulunmaktadır.

Başarı Bursu:

KKTC Lise veya dengi okul mezunuyet derecesi ilk üçe giren öğrecilere %100 burs imkanı sağlanmaktadır.

Kardeş İndirimi:

Üniversiteye kayıt yapacak ikinci kardeşe % 25 eğitim ücreti indirimi uygulanır.

Akademik Başarı Bursları:

En az iki dönem eğitim almış, dönem içinde alınması gereken derslerde (ders yükü) başarılı olmuş ve en az 3.50 GPA (dönem ortalaması), 3.00 CGPA (genel not ortalaması) elde etmiş öğrencilerimiz, başarı düzeyine göre %75, %50 ve %25 burs imkânları elde edebilmektedir.

Sporcu Bursu

UKÜ Spor Birliği takımında yer alan öğrencilere %100 eğitim bursu olanağı sağlıyoruz.

TC uyruklu öğrencilerin UKÜ Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı’ndan kazanılan burstan faydalanabilmesi için ÖSYM’den Burssuz programı tercih edip yerleşmesi gerekmektedir.