• CIU Online
Üniversitemize Hoş Geldiniz
Üniversitemize Hoş Geldiniz

Aday Öğrenciler - Sıkça Sorulan Sorular

Genel Konular

2 yıllık bölümler için YKS baraj puanı 150, 4 yıllık bölümler için ise baraj puanı 180’dir.

Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 190 bininci (190.000)

Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 300 bininci (300.000)

Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 250 bininci (250.000)

Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde YKS ilgili puan türünde en düşük 300bininci (300.000) (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programları dâhil)

Not: İlgili puan türünde barajın içerisinde olan öğrenciler tercih edebilirler.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programı için 2019 yılı itibari ile başarı sırası sınırlaması geçerli olacaktır.

YKS’den 180 baraj puanını geçmeniz halinde ÖSYM tarafından tercih kullanma hakkına sahip olabilirsiniz ve bu şekilde ilgili bölüme yerleşme prosedürü izleyebilirsiniz.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kurulduğu 1997 yılından bu yana açılan tüm programlarına YÖK tarafından denklik verilmiştir. Uluslararası gelişimi eğitimde vazgeçilmez bir değer olarak gören Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kurulduğu yıldan itibaren gelişime ve işbirliğine büyük önem vermiş ve bu amaçla yapmış olduğu anlaşmalar ile uluslararası platformda tanınan bir yükseköğrenim kurumu haline gelmiştir.

Bu çerçevede Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi birçok akreditasyon kurumuna üyedir. Üye olunan bazı kurumların isimleri aşağıdaki gibidir:

 • Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK)
 • Mimarlık Akreditasyon Kurulu (MiAK)
 • Uluslararası İşletme Akreditasyon Kurumu (FIBAA)
 • Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK)
 1. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalatılmış Öğrenci Kayıt Taahhütnamesi (Kayıt ve İrtibat Bürolarımızda doldurulacaktır).
 2. Lise Diploması aslı, yeni tarihli resmi çıkış belgesi veya Mezuniyet Belgesi.
 3. Öğrencinin UKÜ’ye yerleştiğine dair ÖSYM kazandı Belgesi.
 4. 1999 ve öncesi doğumlu erkek öğrenciler için ilgili askerlik şubesinden alacakları, bir fakülte yada yüksek okula kayıt olmasında askerlikçe hiçbir sakınca olmadığına dair Askerlik Durum Belgesi.
 5. TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekkülü ihtisas veya Üniversite Hastanelerinden alınmış;

  1. Tüberküloz için Akciğer Skopisi veya Grafisi.
  2. HIV tetkiklerinini içerir sağlık belgesi.
 6. Eğitmen İndiriminden yararlanacak öğrencilerin, anne veya babasının Eğitmen Belgesi.
 7. TSK Mensubu İndiriminden yararlanacak öğrencilerin, anne veya babasının TSK Mensubu olduğuna dair belge.
 8. Aile indiriminden yararlanacak öğrencilerin kimlik fotokopileri ve aile bireyinin okul numaraları.
 9. Tercih Bursu kullanacak adayların tercih sıralarını gösterir belge
 10. Banka Dekontu
 11. Kimlik Fotokopisi
 12. 3 adet vesikalık fotoğraf

Kayıt haftasını takiben oryantasyon ve hoş geldin ekibimiz sizi Ercan havaalanı ve Girne limanından özel servislerimiz ile karşılar. Ulaşım bilgilerinizi temsilciliğimize ulaştırmanız durumunda Ercan havaalanı ve Girne limanından görevli asistanlarımız karşılama yaparak yurtlara yerleştirilmenizi sağlar.

Üniversitemiz mevzuatına göre tüm bölümlerimizde %70 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenci odaklı eğitimimiz ile derslere devam akademik başarıyı ayrıca arttırmaktadır.

Kabul koşulları yerine getirildiği takdirde ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitelere yatay geçiş yapma hakkınız mevcuttur. Eğitim bursu olan öğrenciler yatay geçiş yapmaları halinde eğitim aldıkları geçmiş döneme ait ücretleri burssuz olarak geri ödemezler.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne kayıtlı olan her öğrenci, kayıt işlemleri sonrasında KKTC’ye gelerek belirtilen tarihler içerisinde KKTC İçişleri Bakanlığı’na bağlı Muhaceret Dairesi'nden muhaceret izin sistemi üzerinden Sağlık Bakanlığının hesabına ödeme yaparak muhaceret işlemleri kapsamında sağlık sigortasını yaptırır.

1999 ve öncesi doğumlu erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi kayıt belgeleri ile birlikte üniversiteye teslim edilir. Kayıt esnasında öğrencinin askerlikle bir ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir. Kayıt tarihinden sonra sona erecek tecil işlemleri ile Kayıt Kabul Müdürlüğü ilgilenir ve gerekli işlemler sağlanır. Özel Öğrenci olarak kayıt yaptıran öğrencilerimizin askerlik tecil işlemleri üniversitemiz tarafından yapılmamaktadır.

Her öğrenci SİS modülü üzerinden hangi dönemlerde kayıt dondurmak istediğinizi dilekçe ile bildirmelidir. 2018-2019 yılı kayıt dondurma ücreti henüz belirlenmemiştir.

Eğitim dili ingilizce olan bölümlerimiz için ingilizce yeterlilik şartı aranmaktadır. UKÜ Yeterlilik sınavından geçer not alamayan öğrencilerimiz Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan “İngilizce Seviye Tespit” sınav sonuçlarına göre öğrencinin İngilizce dil bilgisi düzeyi tespit edilir ve Yabancı Diller Yüksekokulu'ndaki bu düzeye uygun dil öğrenim programına başlar. Öğrenim süresi, öğrencinin başarısına bağlı olarak en az bir dönem, en çok iki yıldır (dört dönem). Kayıt yaptıran ve aşağıdaki niteliklere sahip olmayan her öğrenci, İngilizce Yeterlik Sınavı'na girmek zorundadır. TOEFL'dan en az 513 puan (yeni sisteme göre 183 CBT, 65 BT), IELTS sınavından 5,5 veya üzeri puan alan, uluslararası alanda tanınan herhangi bir İngilizce Yeterlik Sertifikası'na sahip olan öğrenciler, Yabancı Diller Yüksekokulu’nun değerlendirmesi sonucunda birinci sınıfa kayıt yaptırabilirler.

 

Bölümler

Eczacılık Fakültesi eğitim süresi 5 (beş) yıldır (hazırlık hariç). Diğer tüm lisans bölümleri eğitim süresi 4 (dört) yıl, Ön lisans bölümleri eğitim yılı ise 2 (iki) yıldır.

Türkçe Programlar:

Lisans: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Mimarlık, İç Mimarlık, İletişim Tasarımı, Hukuk, Elektrik Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet, Hemşirelik, İş Sağlığı ve Güvenliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik.

Özel Yetenek (Lisans): Spor Yöneticiliği, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Rekreasyon, Grafik Tasarım Ön lisans: İç Mekan Tasarımı, Mimari Restorasyon, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Adalet, Anestezi, Eczane Hizmetleri, Fizyoterapi, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, İlk ve Acil yardım, Diyaliz, İş Sağlığı ve Güvenliği, Odyometri, Ameliyathane Hizmetleri, Ağız ve Diş Sağlığı, Çocuk Gelişimi, Optisyenlik, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri.

 

İngilizce Programlar:

Lisans: Eczacılık, İngilizce Öğretmenliği, Çeviribilim, Psikoloji, Mimarlık, İç Mimarlık, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmet, Gazetecilik, Radyo ve Televizyon, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bitkisel ve Üretim Teknolojileri, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri.

Özel Yetenek (Lisans): , Çizgi Film ve Animasyon,

Ön lisans: Bilgisayar Programcılığı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo ve Televizyon Programcılığı.

Öğrenciye ilgilendiği bölüm sorulur, ÖSYM kılavuzuna göre kontenjan bilgisi verilir.

KS kayıtları sonrası mevcut kontenjanlarda kalan boş kontenjanlar için ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlar. Aday öğrenciler puanlarına göre tekrardan tercihte bulunurlar. Ek tercihler yapılırken lisans programlarında ÖSYS yerleşme puanı dengi veya üzerinde tercih yapılması gerekmektedir.

Kampüste kalan öğrenciler eğitim süreleri boyunca üniversite yurtlarında yaşamaya devam etmeleri halinde yurt ücretlerinde daha fazla indirim hakkına sahip olacaklardır. Yurtta kalma yılı İndirim oranı 2. Yıl %15 3. Yıl %20 4. Yıl %25 5. Yıl ve üzeri %30’ indirim uygulanmaktadır.

Peşin ödemelerde %10 indirim uygulanmaktadır. 2 taksit, 4 taksit, 6 taksit ödeme seçenekleri de bulunmaktadır.

Yaz okulunda en fazla 10 kredilik ders alınabilir. Mezun durumunda 12 kredilik ders alınabilir. Ders ve kredi ücreti hakkında muhasebe biriminden bilgi alınabilir. Açılması istenilen bölümler için öğrenci ilgili fakülte sekreterliğine talebini iletir, ders açılması için genel sayıya ulaşılması durumunda ders açılabilir. Konu detayları fakülte sekreterliğinden öğrenilebilir.

Mevcut öğrencilerimiz Muhasebe Müdürlüğünden bilgi alabilir.

Tüm yeni öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılayacak toplam 17 yurt binasına sahiptir. Yüksek kalitede ve her türlü konfora sahip özel olarak tasarlanmış UKÜ yurtları, öğrencilerine huzurlu, etkin ders çalışmaya uygun ve güvenilir bir ortam sunar. UKÜ yurtları, Stüdyo ve Apart tipi şeklinde ikiye ayrılır.

Tüm odalarda ücretsiz ve limitsiz internet erişimi, çalışma masası ve sandalyesi, kütüphane, elbise dolabı, yatak, mini buzdolabı, digiturk, LCD Televizyon, Merkezi ısıtma, odalar arası görüşmeye ve dıştan aranmalara açık telefon bağlantısı bulunmaktadır.

1,2 ve 4 kişilik odalardan oluşan Stüdyo tipi yurt binaları bir yıllık yemekhane üyeliği, yurt konaklaması ve eğitim ücretlerinin dahil olduğu ekonomik paketler ile birlikte sunulur. Stüdyo tipi olan Soli yurdu, ultra modern mimarisi ile 5 yıldızlı otel konforuna sahip tek ve çift kişilik odaları öğrencilerin hizmetine sunar. Diğer stüdyo yurt binalarından farklı olarak, halı, klima, asansör ve bunların yanı sıra engelliler için özel odalar Soli yurdunda yer alır.

Apart tipi yurt binaları 2 ve 3 yatak odalı (2 kişilik, 4 kişilik veya 6 kişilik) dairelerden oluşur. Dairelerde, yatak odalarının haricinde, oturma odası ve öğrencilerin kendi yemeklerini pişirebilecekleri tam donanımlı bir mutfak da mevcuttur.

Yurt kaydınızı arkadaşınızla birlikte yapmanız halinde oda arkadaşınızı seçme imkanınız vardır.

Yurtlara yerleştikten sonra Yurtlar Müdürlüğü’ne dilekçe sunularak yurt değişikliği talebi yapılabilmektedir.

Yurtlara gelirken beraberinizde kişisel eşyalarınız yastık, yastık kılıfı, çarşaf, nevresim, pike, battaniye vb. malzemelerinizi beraberinizde getirebilirsiniz.

Yurtlar genelinde tüm giriş-çıkışlar kartlı sistemde olduğundan herşey kayıt altındadır. Gece 00:00’dan sonra yapılan girişlerde öğrenci uyarılır. Yurt dışında bir konaklama yapılacaksa yurtlar Müdürlüğünden mutlaka izin alınmalıdır.

Kız ve erkek yurtları ayrı binalara sahiptir. Soli yurdumuz katları kız / erkek olarak ayrılmıştır. Kız öğrencilerin bulunduğu yurtlarda saat 17:00’den ertesi gün sabah saat 10:00’a kadar olan sürede erkek öğrenciler, resepsiyon hariç odalara ve koridorlara girmeleri yasaktır.

Yurtlarda kalan öğrenciler, odalarında yatılı misafir ağırlayamaz. Ancak öğrenci misafirlerinin kampüs içerisinde bulunan misafirhanede konaklama imkanı mevcuttur.

Yurt odalarındaki mevcut telefonlarla dahili görüşmeler yapılabilmektedir. Dışardan gelen aramalara ve iç hatların aranması açık her odaya ait telefon mevcuttur. Stüdyo tipi yurtların lobisinde ankesörlü (kartlı telefonlar) bulunmaktadır. Her odada ücretsiz ve limitsiz internet erişimi ile ayrıca iletişim sağlanabilir.

Tüm öğrencilerimizin kendi özel çamaşırlarını yıkatabileceği merkezi çamaşırhane mevcuttur. Aynı mekanda ütü yapma olanağı da bulunmaktadır.

Mayıs ayında başlayan rezervasyonlar için Yurtlar Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.

Öğrencilerimiz UKÜ yurtları haricinde Lefkoşa'da ev kiralayabilirler. Kira bedeli evin lokasyonuna göre 1000 TL – 1500 TL arasında değişmektedir.

 

Burslar ve İndirimler

İngilizce hazırlık gerektiren programlarda bir yıl hazırlık programını kapsamak koşuluyla öğrencinin kayıtlı olduğu programın normal eğitim süresi kadardır. Normal eğitim süresi içerisinde akademik başarı notuna bağlı olarak öğrencinin bursu kesilmez.

ÖSYM kılavuzunda yer alan %50, % 75 ve % 100 burslar haricinde üniversitenin sağlamış olduğu indirimlerin toplamı % 50'yi geçemez. Ancak öğrenime başladıktan sonra akademik olarak başarı sağlamanız takdirinde bursunuzu %100’e kadar arttırabilirsiniz.

Aday öğrencilerin transkript değerlendirmeleri için, mezun oldukları önlisans programına ait ders tanımları ve aldıkları notları içeren transkriptlerini aşağıda yer alan e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir.

Göderilen transkirptler ilgili fakültenin ön değerlendirmesine sunulur ve hangi derslerden muaf olabileceği, kaç yıl (dönem) daha üniversitemizde okuması gerektiği hakkında bilgi verilebilir.

E-posta:

Yeni açılan bölümlerin fakültede 2 (iki) yıllık müfredatını tamamladıktan sonra ÖSYM’nin DGS tercih kılavuzunda yer alır.

 

Özel Yetenek

 • Grafik Tasarım
 • Çizgi Film ve Animasyon (İngilizce)
 • Antrenörlük Eğitimi
 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
 • Rekreasyon
 • Spor Yöneticiliği

Herhangi bir sebepten dolayı sınava giremeyen veya baraj puanı geçemeyen aday öğrencilerimiz “Özel Öğrenci” statüsünde Hazırlık Okulumuza % 50 İndirimli kayıt yapılabilmektedir. Bir yılın sonunda ÖSYM tarafından üniversitemize yerleşmeniz durumunda fakülte eğitiminize devam edebilirsiniz. Özel Öğrenci askerlik muafiyetinden yararlanamaz.

 

Sosyal Yaşam ve Hizmetler

UKÜ kampüsü; öğrencilere gerekli tüm olanakları sunmaktadır. Onların eğitim sürecinde hayatlarını daha da kolaylaştırabilecek kaliteli yurt olanakları, restoran ve kafeteryalar, sağlık merkezi, elektronik kütüphane, kitapevi, ulaşım hizmetleri sportif birimler, kuaför ve market-alışveriş yerleriyle UKÜ, tam donanımlı bir "Kampüs Üniversitesi" olarak öğrencilerine ayrıcalıklı bir eğitim ortamı yaratmaktadır.

Öğrencilerin istedikleri saatte değişik alternatiflerle beslenme ihtiyacını karşılayacağı, arkadaşları ile ders çalışabileceği veya keyifli dakikalar geçirebileceği kafeterya, yemekhane, restoran, pastane, kantin ve benzeri tesisler kampüs bünyesindedir. Kampüste bulunan Bits& Bites, Break Point, The Kitchen, Simit Dünyası tüm kafeterya, restoran, yemekhane ve kantinler ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Ulaşım Birimi, öğrencilerine ve çalışanlarına ulaşım hizmeti vermek üzere farklı büyüklüklerde çok sayıda araçtan oluşan büyük bir donanıma sahiptir. UKÜ servis araçları, 07:00’den 00:15’e kadar Lefkoşa ile UKÜ Kampüsü arasında üç farklı güzergahı takip etmekte ve ücretsiz olarak öğrencilerin ulaşımlarını sağlamaktadır. Bunun yanında her Cumartesi UKÜ’den Girne’ye saat 19:00’da hareket edilmekte ve 01:00’da da UKÜ’ye hareket için Girne’den yola çıkmaktadır.

UKÜ için öğrencilerine güvenli bir kampüs hayatı sunmak çok önemlidir. Kampüs ve yurt bölgelerinde haftanın 7 günü 24 saat görev yapan güvenlik görevlileri ve kamera takibi ile UKÜ Kampüsü içerisinde öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulmaktadır.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencilerinin akademik yönden gelişimlerinin yanında kişisel, kültürel ve sosyal gelişimlerine de önem vermektedir. Bu bağlamda her yıl geleneksel olarak UKÜ’ye yeni kayıt yaptıran öğrencilere yönelik “Oryantasyon Günleri”, “ Hoş geldin Haftası” tüm öğrencilerimizin büyük bir coşku ve heyecanla katıldıkları “Bahar Şenlikleri” ile “Yeni Yıla Merhaba Şenlikleri”, yine öğrencilerimizin kültür ve sanat dolu günleri doyasıya yaşadıkları “Kütüphane Haftası” ve dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencilerin diğer öğrencilerle kaynaşmasını sağlayan ve kültürlerini tanıtmalarına fırsat tanıyan “Uluslararası Gece” organizasyonları kapsamında zengin ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Öğrenciler tarafından kurulup yönetilen, kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ders dışı zamanlarını sosyal, kültürel ve sportif alanlarda aktiviteler ile değerlendirmelerini sağlayan 40’ı aşkın öğrenci kulübü yıl boyunca aktif haldedir.

 

Genel Bilgiler

Kuzey Kıbrıs bilinenin aksine birçok konuda Türkiye fiyatları ile karşılaştırıldığında hayat pahalılığının yüksek olmadığını görebiliriz. Örneğin; kıyma (kg) tüp, şeker, patates, muz, portakal, limon, deterjan, kişisel bakım ürünleri gibi birçok üründe uygun fiyatlar ile satılmaktadır. İçme suyunun ise çok yüksek ücretlerde satıldığı yanlış bir bilgidir. Türkiye’de olan su firmalarının ücretleri arasında fiyat farkı çok azdır. Yerli satışı yapılan firmaların su ücretleri Türkiye’de ki birçok ilden daha uygundur. Örneğin; 19LT damacana su 5TL ile 6 TL arasındadır. İstanbul, Adana vb büyük illerde su damacana satış fiyatı 8TL ile 9 TL arasındadır. Ek dosyadan ürün fiyat bilgisi paylaşılabilinir.

Öğrenciler, üniversitemiz bünyesindeki birimlerde ihtiyaç duyulduğu durumlarda yarı zamanlı olarak görev alabilirler. Öğrencilerin, KKTC yasalarına göre haftada 20 saat, yarı zamanlı olarak üniversite dışında çalışmaları mümkündür.

Muhaceret işlemi TC ve yabancı uyruklu tüm öğrenciler için gereklidir. Daha fazla bilgi almak isterseniz Muhaceret Masasını, Öğrenci Danışma Koordinatörlüğü veya KKTC İçişleri Bakanlığı web adresi ziyaret edebilirsiniz.

Muhaceret İşlemleri Nerede Yapılır?

KKTC İçişleri Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren online uygulama sistemiyle sizin tarafınızdan yapılacaktır.

 

Coğrafi konumu: Kıbrıs, 9.251 km² lik alanı ile Akdeniz’in Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adasıdır ve Akdenizin kuzeydoğusunda bulunur.

İklimi: Akdeniz iklimi (Yılın 300 günü güneşli)

Resmi dili: Türkçe

Para Birimi: Türk Lirası

Dini: İslam

Elektrik: KKTC’de üç girişli prizler kullanılmaktadır. Tüm marketlerde üçlü girişi ikili girişe çeviren adaptörler kolaylıkla temin edilmektedir. 220/240 Volts A/C. 50 Hz

Trafik: Kuzey Kıbrıs’ta trafik akışı soldandır ve trafik işaretleri uluslararasıdır. Adaya giriş yapacak araçların Kuzey Kıbrıs’ta geçerli bir sigorta yaptırmaları gerekmektedir.

Last updated: 26-04-2019